Dentální hygiena

Ordinační dny

Pondělí - Středa

Kdo vás ošetřuje

DiS. Eva Jamborová

Adresa

Kaladent s.r.o.

Za divadlem 4, Brno

Zvonit na zvonek Kaladent nebo DenteStoma, vyčkat v naší společné čekárně, hygiena je v krajní ordinaci blíže vchodu


Ceník

Kaladent s.r.o. od 1.1.2023

Dentální hygiena- dospělý


1400 Kč

Dentální hygiena- dítě


700 Kč

Dentální hygiena - kontrola


800 Kč

Hloubkové čištění


1750 Kč

Co je dentální hygiena v zubní ordinaci ?

Dentální hygiena je léčebný zákrok, který má za cíl odstranění zubního kamene a povlaku z dutiny ústní a doporučení optimální péče o Vaše zuby.

Co je zubní povlak a zubní kámen ?

Zubní povlak je bílá měkká vrstva složená ze směsi bakterií, které přímo způsobují zubní kaz a rozvoj zánětu dásní a parodontózy. Pokud se zubní povlak udrží na zubu dostatečně dlouho bez odstranění, ztvrdne do podoby pevného zubního kamene.

Proč nám vadí zubní kámen a zubní povlak ?

Zubní povlak ulpívá na povrchu zubů a dásní, kde se postupně tvoří a obnovuje. Vytváří zde kyselé prostředí, které rozpouští zubní sklovinu a postupem času vytvoří zubní kaz.

Bakterie povlaku rovněž způsobují zánět dásní s projevy krvácení a zarudnutí dásní. Postupně dochází k narušení a úbytku kosti pod dásní a rozvoji parodontózy.

Zubní povlak rovněž škodí i na zubu pod zubní náhradou (korunka, můstek nebo implantát) a snižuje tak životnost celé práce. Proto je důležité pravidelně a dobře povlak odstranit.

Co s tím ?

Nejúčinnější je pravidelně- denně zubní plak odstraňovat vhodnými pomůckami- kartáčkem a mezizubními kartáčky. Pokud se povlak již přemění na pevný zubní kámen, je nutno jej odstranit v zubní ordinaci. Kámen vyčistit domácími pomůckami nelze.

Kdo provádí dentální hygienu ?

Dentální hygienu provádí dentální hygienistka nebo hygienista. Jsou zdravotnickými pracovníky speciálně vystudováni a oprávněni k provádění dentální hygieny a všech souvisejících úkonů.

Co obnáší zubní hygiena ?

Během zubní hygieny se provede vyšetření stavu dásní a zubů, odstranění povlaku a kamene a doporučení pomůcek dentální hygieny individuálně pro vás. Pomůcek je celá řada. Je nutné naměřit a vybrat správné rozměry a typy pomůcek, jinak je domácí péče málo efektivní.

Návštěva zabere přibližně hodinu a dle množství kamene a povlaku se provede jedno nebo více ošetření.

Co po dentální hygieně ?

Po ukončení léčby doporučujeme 1x ročně kontrolu s dočištěním zubního kamene a kontrolou stavu dásní.

Je naprosto nezbytné provádět ústní hygienu doporučenými pomůckami a pravidelně. Pokud se neprovádí doporučená domácí zubní péče vůbec nebo velmi omezeně, zubní povlak a kámen se opět v krátké době vytvoří a ošetření nemá efekt. Obnovený povlak a kámen dále škodí a je nutno hygienu provést od začátku.